- Estetyka i bezpieczeństwo: Balustrady szklane w nowoczesnych wnętrzach
- Ciepłe podwaliny pod otwory okienne, garażowe i in. - warto inwestować w solidne rozwiązania budowlane
- Wykończenie łazienki - lista niezbędnych materiałów
- Styropian grafitowy czy XPS – jak wybrać materiały do termoizolacji?
- Przewodnik po Meblach Tapicerowanych: Styl, Komfort, Trwałość
Jak sfinalizować zakup nieruchomości?
Podjąłeś decyzję o zakupie własnych czterech kątów? Gratulacje, to bardzo poważny krok w dorosłość, jak i fakt mogący w bardzo dużym stopniu wpłynąć na komfort twojego dalszego życia. Po pierwotnej ekscytacji, która zwykle towarzyszy tego typu decyzji przychodzi jednak zderzenie z rzeczywistością… Niestety z zakupem nieruchomości wiąże się dosyć długi i mozolny proces, z którym związanych jest szereg dodatkowych – bardzo istotnych – decyzji, które należy podjąć, mnóstwo formalności, którym musimy sprostać oraz dosyć duże koszta związane z tym precedensem. Droga, jaka wiedzie od podjęcia decyzji o zakupie do jego ostatecznego sfinalizowania jest więc dosyć długa oraz stresująca. W jaki sposób podejść do tego zadania?
Kwestie finansowe
Nie zaczynaj poszukiwań wymarzonego lokalu póki nie upewnisz się, jakim budżetem na ten cel dysponujesz. W jego skład wchodzić może zarówno twój wkład własny, jak i kredyt mieszkaniowy, czyli pożyczka, jakiej udzielić ci może ba określonych warunkach bank właśnie w tym celu.Kredyt mieszkaniowy czy też mówiąc inaczej hipoteczny jest bardzo wygodnym i pomocnym rozwiązaniem, jednak z wyborem odpowiedniego także wiąże się spora odpowiedzialność. Błędem jest opieranie wiedzy o swej zdolności kredytowej na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych banków oraz w popularnych kalkulatorach kredytowych. Niestety w ostatniej chwili – czyli już po podpisaniu wstępnej umowy i zapłaceniu zaliczki – może się okazać, że żaden bank nie będzie skłonny udzielić na pożyczki na kwotę, jakiej potrzebujemy i warunkach, jakim będziemy w stanie sprostać. Najlepiej wstępnie zapoznać się z szeroką ofertą banków i wybrać kilka opcji, które wydają się nam interesujące. Następnie powinniśmy umówić się w banku na rozmowę z przedstawicielem kredytowym, który ma podstawie informacji, które mu dostarczy będzie w stanie podać nam rzeczywistą zdolność kredytową. Wówczas możemy wybrać te ofertę, która wyda się nam najkorzystniejsza.
Co potem?
Kiedy wiemy już, jakim budżetem dysponujemy możemy przejść do poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Na początek jednak odpowiedzmy sobie na kilka pytań, które będzie mogło znacznie usprawnić i ułatwić cały ten proces. Po pierwsze duże znaczenie ma wybór odpowiedniej lokalizacji, Chodzi nie tylko o ogólniki typu centrum / przedmieścia, ale też odległość do sklepów, szkół itd. Musimy też zdecydować, czy wolimy dokonać zakupu mieszkania, czy jednak o wiele bardziej interesują nas domy. Na koniec zastanówmy się nad tym, czy interesuje nas lokal z rynku pierwotnego czy też wtórnego. Każdy z tych wyborów ma plusy i minusy i podyktowany powinien być indywidualnymi preferencjami.